Dil Seçiniz
WhatsApp
İletişim Bilgileri

Antalya Büyükşehir Belediyesi

  • Anasayfa
  • Antalya Büyükşehir Belediyesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi

 

Antalya'da ilk belediye hizmeti Osmanlı Devleti döneminde gelmiştir. Osmanlı devlet anlayışında günümüz belediye başkanının karşılığı olarak “şehrin güveniliri” anlamına gelen “şehremini” (şehir emini) kullanılırdı. O dönemde Konya'ya bağlı bir sancak olan Antalya'da belediyecilik hizmetlerini üstlenen kişi Muhasebeci Abdullah Efendi'ydi.

Osmanlı döneminde modern anlamda ilk belediye anlayışı; Tanzimat Fermanı’ndan sonra Kırım Harbi sırasında müttefiklerden esinlenerek oluşturuldu. 1913 yılında çıkarılan “Dersaadet Teşkilat-ı Belediyesi Hakkında Kanun-ı Muvakkat” isimli kanun ile belediyecilik yeniden düzenlendi. Şehremini Meclisi yerine Encümen-i Emanet kuruldu. Cumhuriyet Dönemi ile birlikte ise belediye işleri valilerin görev alanlarına dahil edildi.

Antalya Belediyesi 2 Eylül 1993 yılında “büyükşehir” konumuna yükseltildi ve o tarihte Antalya Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi unvanını aldı. 6 Mart 2008 tarihinde kabul edilen 5747 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Aksu ve Döşemealtı ilçesi kurulup Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanarak

 

  • Aksu
  • Döşemealtı
  • Kepez
  • Konyaaltı
  • Muratpaşa

 

ilçeleri merkez ilçeler olarak tanımlanmıştır. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinden itibaren Antalya ili mülki sınırları içerisinde kalan toplam 19 ilçe Antalya Büyükşehir Belediyesi sorumluluğuna dahil edilmiştir (Bknz. Büyükşehir Belediyeleri Kanunu). 30 Mart 2014 seçimlerinden itibaren Antalya Büyükşehir Belediyesi mücavir alanına dahil olan ilçeler; Akseki, Alanya, Demre, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat ve Serik'tir.

Web Sitesi İçin Lütfen Tıklayınız 

Antalya Büyükşehir Belediyesi